Baranowski Antoni (1835–1902), biskup sejneński. Urodził się 17 I 1835 w miasteczku Onikszcie (pow. wiłkomierski, gub. kowieńska), jako syn włościan Litwinów. Nie odrazu poświęcił się stanowi duchownemu. W młodości był pisarzem gminnym pow. telszewskiego, a dopiero w r. 1856 wstąpił do seminarjum duchownego w Worniach, potem zaś ukończył studja Akademji duchownej w Petersburgu ze stopniem magistra św. teologji. Otrzymawszy święcenia kapłańskie 5 IV 1862, wyjechał zagranicę celem odbycia dalszych studjów teologicznych, poczem po powrocie do Petersburga zajął katedrę teologji pastoralnej w Akademji duchow. i zajął w niej stanowisko bibljotekarza i kapelana. Wkrótce jednak został mianowany profesorem, a w r. 1874 także inspektorem seminarjum diecezjalnego na Żmudzi i pozostawał na tem stanowisku do r. 1884. W r. 1879 został kanonikiem katedralnym żmudzkim, w r. 1883 prałatem scholastykiem, a 24 IV 1883 papież prekonizował go na tytularnego biskupa tespieńskiego i sufragana żmudzkiego. 2 VIII 1897 został przeniesiony na stolicę biskupią sejneńską. Diecezją rządził przez 5 lat. B. odznaczał się tem, że starał się o pogodzenie Litwinów i Polaków w sprawie języka w dodatkowem nabożeństwie w parafjach z mieszaną ludnością, niektóre jednak jego rozporządzenia okazywały się niepraktyczne. Obok obowiązków kapłańskich, B. pracował także na niwie literackiej, odznaczając się talentem poetyckim. Prócz tego B. posiadał także zdolności matematyczne i lingwistyczne. Wielkiem powodzeniem cieszyło się jego dzieło liryczne, ułożone w r. 1858 i 1859, a napisane w obronie języka litewskiego, pt. Anykszczu Szitelis (Oniksztyński bożek). Jego praca z zakresu lingwistyki została wydana w r. 1898 przez Akademję Nauk w Petersburgu pt. Zamietki o litewskom jasykie i słowanie. Większość prac B-go pozostała w rękopisie lub rozeszła się w niewielkiej ilości egzemplarzy w formie wypisów dokonanych przez jego wielbicieli i uczni. Tutaj należą prace: Lietuwiszkas kałvomokslis (Gramatyka Litewska), Moksłas szwentosios yszkałbos (Nauka wymowy), Moksłas rymo-katoliku (Nauka rzymsko-katolicka), Trumpas ryma-katolika katekismas (Katechizm mały). B. pisał również wiele pieśni i wierszy, nacechowanych duchem religijnym. Na język litewski tłumaczył: »Katechizm soboru trydenckiego«.
Prócz tego B. poświęcał się studjom matematycznym i filozoficznym, i pisał również dzieła z tego zakresu. Jedno z nich pt. O wzorach służących do obliczania liczby liczb pierwotnych, nie przekraczającej danej granicy, zostało wydane przez Akademję Umiejętności w Krakowie w r. 1895; drugie zaś to studjum matematyczno-filozoficzne, które ukazało się w Warszawie w r. 1897 pt. O progresji transcendentalnej, oraz o skali i siłach umysłu ludzkiego. B. zmarł 26 XI 1902.
Artykuły w W. Enc. Il., W. 1891; Enc. Powsz. Org., W. 1898; Podręczna Enc. Kościel., W. 1904; »Czas« 1902, nr 274; »Kraj« 1902, nr 47, s. 495, nr 48, s. 24.
Red.